3 Haziran 2015 Çarşamba

Coca Cola'da alkol var mı? [2015]

İşgalci İsrail Devleti'nin Gazze'de katliama başlamasıyla ülkemizde ve dünyada 'İsrail'e Boykot' kampanyaları yapılıyor. İşte bu kampanya ile alakalı gündeme gelen Coca Cola firması hakkında çeşitli hikayeler anlatılır. İçinde alkol, böcek vb. gibi şeyleri barındığına dair. Benimde en çok merak ettiğim konulardan biri Coco Cola'nın içinde alkol var mı sorusu. Çoğu insanın merak ettiği bu konu ile alakalı öğrendiklerimi sizlerle paylaşacağım.
Coca Cola Gerçeği ve Coca Cola hakkında gerçek bilgiler

Türkiye'de ve dünyada ürünler alkollü ve alkolsüz ürünler olarak ikiye ayrılır. Türkiye'de ise bu ayrımı sağlamak amaçlı Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın 'TÜRK GIDA KODEKSİ ALKOLSÜZ İÇECEKLER TEBLİĞİ' bulunuyor. Bu tebliğde alkolsüz içecekler kavramı bazı sınırlamalara göre açıklanmış. Tebliğin 5. maddesinde alkolsüz ürünlerin nasıl olması gerektiğine dair bilgiler veriliyor.

MADDE 5 –
a) Alkolsüz içecekler tiplerine özgü tat, koku, renk ve görünüşte olmalı, yabancı tat ve koku içermemelidir.
b) Bu Tebliğ kapsamında yer alan içeceklerde üretimin doğasından kaynaklanabilecek etil alkol miktarı en çok 3,0 g/L, laktik asit miktarı en çok 0,6 g/L, uçucu asit miktarı en çok 0,4 g/L olmalıdır.
Bu madde litre başına en fazla 3 gr. etil alkol zaten meyve suyundan limonataya kadar her içecekte vardır yada olabilir anlamına geliyor. Bu alkol miktarı da ilaveten eklenmiyor, sadece içeceği oluşturan maddelerde bulunması gerekiyor.

Kola, gazoz ve meyve suları gibi ürünlerin çoğunda etil alkol bulunmaktadır. Hatta 2006 yılındaki TÜBİTAK'ın raporlarına göre patates, yoğurt, boza ve hatta hurma da bile alkolün varlığı tespit edilmiştir. Hatta farklı bir örnek verecek olursam patates ALKOLSÜZ İÇECEKLER TEBLİĞİ'nde ki 3,0 g/L oranını aşmaktadır. Tabi içecek ile kıyaslanmaz ama matematiksel olarak böyle bir oran çıkıyor karşımıza.
-----------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------
3 gr/l aşağısında etil alkol bulunan içeceklerin üzerlerinde bu miktarların belirtilmemiş olması belki insanları şüphelendiriyor. Bildiğim kadarıyla da bu durumun sebebi AB standartlarına göre içecekler tebliğinin düzenlenmesinden kaynaklanıyor. Ama çoğu müslüman olan bir ülkede bunu ürünlerin üzerinde belirtmekte fayda olabilir. Şekerin oranı yazılıyorsa bu da yazılabilir. Ama herkesi tatmin etmekte zor tabi.

Sonuç olarak kola, gazoz gibi içeceklerin içinde kimyasal olarak alkol var. Patateste, hurmada olduğu gibi. Okuduğum kadarıyla da dinen bu kadar alkol oranının bir sakıncası yok.(en aşağıda bilgilendirme var.)  Buradaki asıl yanılma insanların emperyalizmin simgesi olan Coca-Cola'ya karşı antipati beslemesinden kaynaklanıyor. 'Her Coca-Cola İsrail'e bir mermi' diye dönemsel olarak facebook başta olmak üzere bir çok yerde kampanyalar başlatılıyor. Beni yakinen tanıyanlar kolayı, hele de Coca Cola'yı aklamak gibi bir derdimin olmadığını bilir. Ben sadece insanların kafasındaki ön yargılarını kaldırmaları için uğraşıyorum. Meyve suyu, gazoz, kola fark etmez; Türk malı olsun, Amerikan malı olsun etil alkol bulunuyor. Bulanık suda balık avlayanlara fırsat vermeyelim, insanların kandırılmasına müsaade etmeyelim. Araştırmak çok zor değil.

Ama derseniz ki ''Coco- Cola emperyalizmin ürünü, ABD kazanmasın.'' dolaylı yollardan haklı olabilirsiniz. Helal olsun derim.

Peki Coca Cola kimin?
Coca-Cola bir şahıs şirketi değildir. Şirketin bazı ortakları var ve Coca-Cola halka arz edilmiş bir kuruluş. Merkezi ABD'nin Atlanta kentinde. Hisselerinin % 100’ü halka açık ve bu hisseler New York Borsası’nda işlem görüyor. Uluslararası bir şirket konumunda olan Coca-Cola’nın onbinlerce hissedarı bulunuyor. Şirketin New York Borsası'na bildirdiği resmi kayıtlara göre ise Coca-Cola'nın İsrail'le doğrudan bir bağlantısı yok. Coca Cola'nın  en büyük hissedarları.. (2014)

Coca Cola hakkında bahsedilen efsanelerden en önemlisi ''2002'de Coca Cola'nın sahibi açıkladı: Temmuz ayının tüm gelirini ve bundan sonra ki ayların kar paylarını İsrail ordusuna devredeceğiz.'' cümlesinin internette dolaşması. Bu açıklamayı internette birçok kişi kullanıyor ama bu haberle alakalı tek bir yazı görmedim. İngilizce kaynaklarda da bu yok. Büyük ihtimal de karalamak amaçlı ortaya atılan bir yalan. Bulursanız bana da gönderirseniz sevinirim. Ama İsrail'de 'Coca Cola iç, İsrail'i destekle; Amerikan ürünlerini destekleyerek, İsrail'e destek verin.' diye reklamların yapıldığı ve bununda dolaylı yoldan doğruluğu ispatlanabilir.

Şirketin en büyük hissedarları Amerikan. Amerika'da İsrail'e en çok dış yardım ve silah temininde bulunan ülke. Bu hissedarlar ABD'ye para akışını sağlıyorlar ki, bazı şirketlerin ABD'de bulunan yasal yahudi lobileriyle faaliyetleri de bulunuyor. Ama binlerce hissedardan kim kime yardımda bulunuyor kimse bilemez.

Bu sorunun da cevabına gelecek olursak Coca-Cola Yahudilerin değil, binlerce kişinin ve sende hisse alırsan seninde olabilir.

Bu arada Coca-Cola’nın CEO'su ve uluslararası operasyon yöneticisinin de Türk olduğunu söylemeden konuyu bitirmeyeyim.

Gazoz, kola ve meyve sularındaki alkol dinen sakıncalı mı?
''Haram kılınan, alkolü arttırılmış içecektir, sarhoşluk veren içkidir. İçinde bin gramda 1,90 gr. etil alkol bulunan hurma yasaklanmış değildir. Fakat bu binde 2 oranındaki alkolü mayalandırıp arttırarak hurmadan yüksek alkol oranlı içki yapıp içmek haram kılınmıştır.''

Dini konuda fikir veremem ama yukarıdaki alıntı beni tatmin etti. Siz aşağıdaki linkleri de inceleyin. Yetmez deyip araştırmanıza devam edin. Alkol konusu önünüzde bir engel oluşturmuyorsa, Coca Cola konusunda kolanın 'emperyalizmin simgesi' olması bile sizin kolayı içmemeniz için size bir neden verebilir. Karar sizin.

Meyvelerdeki alkolün hükmü - Gazozdaki alkol hakkında dini bilgi

Tabiki de ne olursa olsun kola sağlığa zararlıdır, hele ki coca cola zero veya pepsi max içmiyorsanız çok daha kötü!
---------------------------------
http://www.tuketiciler.org/?com=news.read&ID=1671
http://www.gidahareketi.org/Coca-Cola-Urunlerine-Alkol-Ekledigini-Kabul-Etti-1493-haberi.aspx
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2007/06/20070615-5.htm
http://www.coca-colaturkiye.com/merak-ettikleriniz/dogru-bilinen-yanlislar/
http://www.gidaraporu.com/cevap-derde-deva-olmadi_g.htm
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2005/03/20050316-3.htm
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27146654.asp
http://www.fortuneturkey.com/boykot-cagrisinin-odagi-coca-cola-israil-sirketi-mi-486