30 Temmuz 2014 Çarşamba

Sözün özü; devran bu döner

Cemaate yapılan tutuklamalarla ilgili üç beş bişi söyleyeceğim.İlk olarak konunun baş kahramanları cemaat-asker-hükümet olduğunu belirteyim.
Cemaat&hükümet kardeşliği 2008'de darbe planladığı söylenen askerlere karşı ortak hareket ederek birçok askeri -sonrasında gazeteci, sivil toplum üyeleri vs.de dahil oldu tutuklamalara- kodese tıktı.Hapis yolundayken gözaltı süreleri ve tutuklama koşulları hakkında zalimce davranan hükümet ve cemaat vardı karşımızda.Hunharca kimsenin gözünün yaşına bakmayan bir kardeşlik(!)


Bu askerlerin çoğu 'darbeci' zihniyetinde olduğu, kendi uydurdukları Kemalist kuralları bu halka, iktidarlara ve medyaya dayattığını zaten konuşmaya bile gerek yok.Neyse.

Yıllar geçti ve cemaat&hükümet kardeşliği bitti.

Gözaltı süreleri, tutuklama koşulları gibi dertlerle uğraşma sırası cemaate geldi.Şimdi onlar için de 'darbeci' sıfatı koyuldu.Hatta onlara ek olarak devlet içinde devlet oluşturduğu yani paralel yaftası da yapıştırıldı.Hapse atıldı, tutuklamalar oldu ki daha da olacak gibi görülüyor.HDP Diyarbakır milletvekili Altan Tan'ın söylemiyle;
Meşhur bir Alman atasözü "Bir gün hukuk size de lazım olur, Berlin de adalet var" der. Bu arkadaşlar da men dakka dukka oldu. Kim birine vurursa kendisi de vurulur. 
Hani uzun uzun yazmamak için başlığı sözün özü diye seçtim.Benim bu konuda düşüncem bu.Küçükken ''Olum Aziz Yıldırım zaten silah kaçakçısı'' diye kaç kere konuya girdiğimi hatırlıyorum.Beni pek takmayın ama şöyle de bir gerçek var tabi.Hükümet eğer cemaat için ''darbeci, paralel örgüt, ajanlık yapıyor, bunlar İsrail'in adamları'' gibi ithamlarda bulunuyorsa, tüm söylemlerini kanıtlaması gerekiyor.Seçimden önce hepsini açıklayacağız demişti, yine ses yok.(Kabataş'ta başörtülü bacım...)
Onun bilmem nerede medya mensubu varmış, onu bilmem nerede ne bağlantısı varmış, onun bilmem nerede ne görüntüleri varmış, o onunla görüşüyormuş, bu bununla görüşüyormuş.  
İçerden aldıkları bilmem ne haberle?   
Beyler! Ülke yönetiyoruz ülke! Millet yönetiyoruz millet!  
Bu oyuncak değil! 
Bizim gibi mahalle kahvesi muhabbeti yapacaksa yukarıdaki sözleri grup toplantısında neden söyledi başbakan? Sadece bu söyleminden ne kadar klipler yapılıp ne kadar oy kazanıldı Allah bilir.

Zamanında 'darbeci' askerlerdi düşman, geçen sene 'geziciler' oldu, şimdi ise düşman cemaat.Sıradaki düşman kim olacak, merakla bekliyoruz.