6 Temmuz 2014 Pazar

IŞİD kime çalışıyor?

Ortadoğu'da ne oluyor sorusuna cevap vermek benim harcım değil.Ama IŞİD tüm Ortadoğu'da ki planları değiştirdi.Daha doğrusu Ortadoğu'da ki düzeni kuracak gibi görülüyor.

IŞİD Suriye ve Irak'ta şeriata dayalı bir devlet kurmak istiyor.Esad Suriye'de IŞİD'in kontrolünde olan şehir ve kasabalara saldırı düzenlemezken, en zengin terörist gruplardan olan IŞİD Esad'a petrol satıyor.Aynı IŞİD Suriye'de ki muhalifleri öldürüyor ve Esad'a karşı savaşıyor(!) Aklıma 'devletlerin kendi teröristini kendi yaratması' geldi ama, IŞİD'in tüm tahminleri ters köşe yaptığını görüyoruz.

IŞİD Suriye'de olduğu gibi Irak'ta da var.Bu durum en çok Kuzey Irak'a yarıyor.Irak'ta son günlerde olanlara bakarsak Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi bağımsızlık için zemini hazırlıyordu.Bu sefer Barzani IŞİD kozunu da kullanarak uygulamaya dökecek gibi.

"Bağımsızlık Kürdistan halkının doğal hakkı. Son gelişmeler bunu teyit etti. Bağımsız Kürdistan hedefimizi saklamıyoruz. Irak bölünmüş durumda, şartlar müsait" ve "Birkaç ay içinde bağımsızlık için referanduma gideceğiz" söylemlerinde olduğu gibi. 

Irak'ta ve Suriye'de bölünmeye yeşil ışık yakmayan kimse yok desek Allah'ı var yalan olmaz.Bizim Dışişleri Barzani'ye bölünmeyin falan diyor da, Suriye'nin kuzeyinde bazı bölgelerde PYD lideri Salih Müslim'in ‘demokratik özerk yönetim’ ilanını, başım gözüm üstüne yaptığını hatırlıyoruz zaten.

Türkiye Kuzey Irak'ta ki Kürt yönetiminin bağımsızlığına, Suriye'de de kurulacak özerk&bağımsız Kürt yönetimine, 'Bizle aranızı bozmayın, bizden destek gelir' şeklinde tavır sergilediğini haberlerden takip edebiliyoruz.

Velhasıl kelam Irak ve Suriye'de ki bir IŞİD, Ortadoğu ekranlarında hangi olaylara subliminal mesaj vermeye devam edecek yada hangi hardcore eylemlerle kimler amaçlarına ulaşacak, yani özetle IŞİD kimin ekmeğine yağ sürecek göreceğiz.


---
https://www.cnnturk.com/haber/dunya/barzani-bagimsizlik-referandumuna-gidecegiz
http://www.zaman.com.tr/dunya_pyd-demokratik-ozerklik-ilan-etti_2194939.html
http://www.haber7.com/ortadogu/haber/1176817-bagimsizlik-aciklamasi-yapan-barzaniye-uyari