13 Haziran 2014 Cuma

Kore halkı ve Kuzey Kore

Beni az çok tanıyanlar Kuzey Kore'ye hayranlık duyduğumu bilirler.Bu hayranlığın nedenini ben bile bilmem.Hayretler içerisinde takip ettiğim, 21. yüzyıldaki dünyaya en kapalı olan ülke Kuzey Kore hakkında araştırmalarım sonucunda bu yazıyı yazmaya karar verdim.Zaten sürekli Kuzey Kore'de olan biteni haber ajanslarından takip ederim. Kuzey Kore'nin resmi haber ajansından bile her gün haberlere baktığım olur.Çat pat ingilizcemle ve yukarıda da belirttiğim gibi türkçe kaynaklarla Kuzey Kore hakkındaki arşivimi yazıya dökmek istedim.

Yrd. Doç. Dr. Barış Adıbelli'nin 'Kuzey Kore - Bir Komünist Hanedanlığın Hikâyesi...' adlı kitabı aslında bana böyle bir yazı yazmaya teşvik etti.Kitap Kuzey Kore'nin ve Kore'nin tarihini, bu zamanlara nasıl geldiğini anlatıyor.Kuzey Kore konusunda ilgili olanlar okuyabilir.Ama kitap sadece tarih.

Kore halkı ve Kuzey Kore

  • Kore halkının ve Kore Devleti'nin kısaca özgeçmişi
  • Kuzey Kore hakkında bilgi

Kore halkının ve Kore Devleti'nin kısaca öz geçmişi

Kore halkı, Mançurya'dan (Kuzey Çin) ve Moğolistan'dan göç eden göçebe kavimlerden oluşmaktadır.Kore halkı ilk zamanlarda Çin ile Japonya arasında kalmış sonrasında ise bir nevi Japon-Rus-Çin Bermuda Şeytan Üçgeni etkisinde yaşamlarını sürdürmüştür.Yıllarca Çin'in üstünlüğünü kabul edip boynunu büken halkın, son 200 yılda en çok sorun yaşadığı devlet ise Japon İmparatorluğu yani Japonya'dır.Japonlar Çin ve Rusya ile tampon bölge oluşturan Kore halkı ile tabiri caizse çok uğraşmıştır.1897'de Kore devleti adını Kore imparatorluğu olarak değiştirmiş ve Japon Denizindeki hakimiyet savaşına kurban olarak, Rus-Japonya Savaşı'nda tarafını Japonya'dan yana seçmek zorunda kalmıştır.Büyük güçlerin yanında saf tutarsan onların himayesinde olursun ve zamanla içişlerine karışmaya başlarlar ki öyle de olmuş, 1910 yılında Japonya Kore'yi resmi sömürgesi ilan etmiştir.

Japonya'nın sömürüsü bir İngiliz, bir İspanyol vahşiliğinde olmadı.Sömürünün azı-çoğu-ılımlısı varsa, o zamanki şartlara göre Japonya şahsi kanaatim sömürünün 'azı'nı yapmıştır.Hatta şöyle de bir şey var; Japonya sömürüsü altındaki Kore asıllı Japonlar askere alınmıyormuş, askere alınmaya başlandıktan sonra 300.000 Kore asıllı Japon gönüllü askerlik için başvurmuş.Ülke menfaati ve ülkenin çıkarları için savaşmak boynumuzun borcudur hesabı.
Velhasıl kelam Japonya 1945 ile 2. Dünya Savaşın'da kaybetmesinden sonra Kore yönetim boşluğu yaşamış ve büyük güçler(ABD-ÇİN-RUSYA-İNGİLTERE) buraya el atmıştır.1948'de 38. parelel sınır olmak şartıyla Kuzey'de komünist bir rejim, Güney'de ise demokratik bir rejim kurulmuştur.
(Kuzey Kore tarafından Kuzey Kore-Güney Kore sınırı)

Notun özetinin özetini çıkaran bir öğrenci olarak benden Kojong, Yi-song falan diye ayrıntılı tarih yazmamı beklemediğinizin farkındaydım zaten.
(Barış Adıbelli / Kuzey Kore - Bir Komünist Hanedanlığın Hikâyesi... kitabında uzun uzun anlatılıyor)

KUZEY KORE hakkında bilgi - Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti

24 milyon nüfusa sahip olan Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'dur ve ülkenin bir İstanbul'u bir New York'u yoktur.Ülkenin varı yoğu bu şehirdedir.Devlet görevlilerinden mimarisine kadar Kuzey Kore Pyongyang'dan oluşmaktadır.Ülkenin güneyinde kardeş düşman Güney Kore, kuzeyinde üstadları Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya, doğusunda ise deniz komşusu olduğu Japonyanın ismiyle anılan Japon Denizi bulunur.
Halkın konuştuğu dil Korece'dir ve Korece'de 2 tane lehçe bulunur.Bunlar: Seul(Güney) ve Pyongyang(Kuzey) lehçeleri.Kuzey Kore'de konuşulan lehçe ise Pyongyang lehçesidir.Ayrıca Korece Altay dil grubuna giriyor, yani Türkçe ile aynı dil grubunda.

Devletin resmiyette dini Ateizm'dir.Halkın çoğunluğu da ateist ama birçok yerel din ve budizm de ülkede yaygın dinler arasında. 
Ülkenin coğrafik özelliklerine gelirsek, Korenin kuzeyinin %80'ini ormanlar oluşturur. Bu yüzden ormancılık yaygındır.Denize sahip bir ülke de de malumatınız balıkçılık farzdır.Öyle olduğundan da balıkçılık deniz komşusu Japonya gibi teknolojik bir şekilde değil ama ilkel yöntemlerle karın doyurmaya yönelik yapılmaktadır.

Kuzey Kore öyle bizim Marmara Bölgesi gibi düz tarlalardan oluşmamakta.Dağlık engebeli araziler ülkenin dört bir yanında.Bundan dolayı da yol yapmak bile oldukça zor.Karayollarının toplam uzunluğu 22.000 km, bunun sadece % 2’sinin asfalt olduğu biliniyor.Ulaşımda demiryolları tercih ediliyor, çünkü İstanbul'daki gibi bi 500T seçenekleri yok.
Böyle ülkeleri madenleri kurtarır ki öyle de olmuş.Ülke maden bakımından zengin; grafit, tungsten ve magnezit madenlerinde dünyada birinci sırada.Daha birçok madenin bulunduğu ülkede bir tek petrol yok desek yeridir.Ilımlı sömürü mantığıyla Çin'de burayı böyle sömürüyor.
Şuan dünyadaki 'dünyaya en kapalı ülke' konumunda.Devletin yönetimi komünizm ve babadan oğula geçen bir yönetim biçimine sahip.Dünya üzerinde komünist rejimlerde siyasi parti hükümdarlığı vardır ama Kuzey Kore'de rejimi kendine uydurmuştur ve dünyadaki ilk ve tek komünist hanedanlıktır.Ülkenin kurucu ve ebedi lideri Kim İl-sung:
Kim İl-sung ülkenin canı, ciğeri, atası, babası her şeyidir.

Ülke 1948'den bu yana toplamda üç lider ile yoluna devam etmiştir ve ülkenin kurucu ebedi lideri Kim Il-sung'un torunu yüce lider Kim Jong-un devlet başkanıdır.
(Uzaydan görülen toplam 548 metre uzunluğundaki sloganda, "Yaşasın General Kim Jong-un, Parlayan Güneş!" yazılı.)
Başbakan'ın kim(zamir olan kim) olduğunu belki halk bile bilmiyor olabilir.Ama meraklılar için Kuzey Kore'nin künyesi:
*Başbakanlık görevi 29 Mayıs 2014 tarihiyle Rim Chol-ung'a verilmiştir.

BM Kuzey Kore'de kıtlık ve açlıkla mücadele etmek için çaba sarf edemiyor, sadece yardımda bulunuyor.Bu yardımların da halka ulaşmadığı, askeri hizmetlere tahsis edildiği batılı ülkeler tarafından telaffuz ediliyor.Ortalama yaşam süresi başkentte 70 - 79 yıl arasında, ama ülkenin kırsal kesimlerinden bir bilgi yok.Kuzey Kore'deki açlıkla ilgili de haber başlıklarından bazıları şunlar:


*Açlıktan kıvranan bir baba iki çocuğunu keserek yedi.*Bir adam ölen torununun cesedini çıkarıp yedi. *Oğlunu kaynatarak pişirdi.*Kuzey Kore'de insan eti sattıkları için bir yaşlı çift idam edildi.*Yemek kıtlığı çeken köylerden bir görgü tanığı ise 'çocuklarını yiyen komşum idam mangası tarafından kurşuna dizildi' demiş.
Her ülkede böyle sadist yamyamlar olabilir.Ama Kuzeyin orak çekici Kore'de bu durum biraz açlık ile bağlantılı gibi.(BM'nin gıda desteğini almak için elinden geleni yapan yüce lidere göre)

Eğitime gelirsek, Komünist ülkelerin 'eğitim parasız olacak' gayesi burada da var.Yani eğitim ücretsiz.Öyle özel üniversite, her ile ikişer üçer üniversite yapımı yok.8 ile 17 yaş arasında eğitim de mecburi.Eğitim asker disiplininde sürerken, hocaya çıkışta görüşürüz diyenden haber alınamıyor.Stalin, Mao gibi liderlerin kitaplarının eğitimde yeri büyük.Geçen sene Adolf Hitler'in 'kavgam' kitabının askeriyede eğitim amaçlı kullanılacağını duydum ama ne kadar doğru bilemeyeceğim. [bkz.] Ama şu da bir gerçek ki öğretim kurumlarının ülke ihtiyacını karşılayacak seviyede olduğunu BM kısıtlı şartlarda da olsa söylüyor.Sağlık konusunda Dünya Sağlık Örgütü, ülkede sağlık hizmetlerinin resmiyette ücretsiz ama uygulamada paralı olduğu söylüyor.
Bildiğiniz üzere kardeş düşman Güney Kore ve orada konuşlanan ABD askerlerinden ötürü ülke tamamen asker ülkesi diyebiliriz.Her yer muhbir, her dört kişiden biri askeriyeye hizmet ediyor.Suriye'deki El Muhaberat'tan daha etkin muhbirlik sistemleri mevcut.GSMH'nin %30'unu askeriyeye ayıran, sivil başına düşen asker sayısında dünyada birinci olan, Kuzeyin ülkesi Kore'de, 1.000 sivile 44,6 asker düştüğü belirtiliyor.

Aslında bu kadar yeter.Ansiklopedi bilgisini verebildiğim kadar verdim.Sayfalarca yazı yazacak kapasitem ve arşivim yoktu zaten ama olduğu kadarıyla artık.

İkinci yazı daha geniş kapsamlı olacağı için 'dur daha yeni başladık' diyebilirim.

(24 Ekim 2014 - Ek olarak) Kuzey Kore hakkında bilinmeyenler ve yasakların bolca yer aldığı Kuzey Kore hakkında derleme adlı ikinci yazı çıktı! 

Kaynak:
http://www.sabah.com.tr/NewYorkTimes/2012/05/07/kuzey-korenin-karanlik-yuzunden-haberler
http://tr.wikipedia.org/wiki/Kuzey_Kore
http://www.kesfetmekicinbak.com/-gizli-ulke-kuzey-kore/1546n.aspx
http://www.korea-dpr.com/
http://www.celebialper.com/category/kuzey-kore
http://www.naenara.com.kp/en/
http://www.rodong.rep.kp/
http://www.kcna.co.jp/index-e.htm
http://haber.gazetevatan.com/olmus-torununu-cikardi-ve/509645/7/yasam