23 Nisan 2014 Çarşamba

Sen neden 'soykırım' diyorsun?

'Ermeni Diasporası', 'Ermeni Soykırımı', 'Büyük Felaket'

Belki güleceksiniz ama söylemler çok önemli.En akıllardaki örneklerden biri ise, her sene ABD Başkanını 'Bakalım bu sefer ne diyecek' diye beklememiz.Son dakika geçiyor haber sitelerimiz:
Ama yine iyiyiz.Adam sağlam siyaset yapıyor ve her 24 Nisanda: "Bugün, 20. yüzyılın en kötü mezalimlerinden biri olan Meds Yeghern'i (Büyük Felaket) anıyoruz" diyor.Bakalım bu sefer ne diyecek?(2014'te-DEMEDİ)
Türkiye'ye 'soykırım' yaptık dedirttirilirse ne olacak? Adamların 100 küsür yıllık amaçlarını buraya yazıp kafa dürtmenin anlamı yok.Şu dünya düzeninde bu amaçlarını yapabilirler mi sorusu da hep akılda tabi.


Ama Ermenistan 'Büyük Ermenistan' hayalleri için kendilerine Dört T Planı(Tanıtım, Tanınma, Tazminat ve Toprak) diye bir gaye belirlemiş ve onun için uğraşıyor.

Neyse zama zingoları geçiyorum.

Ermeni olayının 100. yılı münasebetiyle Ermenistan Devleti ve Ermeni lobilerinin yapacakları 2015 hazırlıklarını araştırıyordum ve ilk olarak Ermeni Soykırım Müzesi ve Enstitüsü'nün web adresini buldum.Sitenin 5 dil seçeneği var.Onlardan biri de Türkçe.Girilen kayıtlar ''Soyumuzu kuruttular abiler, yardımcı olun!'' tarzında.Önceden de bildiğim Ermenistan Ermenilerinin 'Ararat' yani 'Ağrı Dağı' aşkını hiç bu kadar yakından görmemiştim.Her objektife ve yazıya Ararat için ölürüz duygusunu ekliyorlar.Sitenin logosu Ağrı Dağı aşkıyla yanıyor zaten:

Ana sayfada ki duyularına da bakın hele:
Soykırım Müzesi sitesinde Ağrı Dağı'nı logo yapmaları, soykırımı unutturmamak için zaten diyenler olacaktır, Allah büyük deyip geçiyoruz onları.

Yine 'neyse'.

Hemen siteden çıkıp Ermenistan devlet armasının ortasına bakalım:
Bu devlet armasının ortasındaki dağın tasvirini anayasalarında resmen ARARAT yani Ağrı Dağı olarak açıklamışlar.(13. madde)


Tek göz yok, piramit yok.Babalar gibi AĞRI DAĞI var.

Sovyet Rusya dağıldıktan sonra bağımsızlığını kazanan Ermenistan, ki ilk tanıyan devletlerden birisi Türkiye'dir, o tarih derslerindeki meşhur Kars Antlaşmasını(Erm-TR) tanımadığını, Sevr antlaşmasını referans aldıklarını açıklamıştı.Yani Türkiye ile olan sınırları tanımamaktır bu.

Şimdi tamamen kopyala-yapıştır yaparak Ermenistan Cumhurbaşkanının dediklerini gösterelim:
Bir Ermeni gencin ''Batı topraklarımızı Ağrı Dağı’yla birlikte geri alabilecek miyiz?” sorusuna yanıt veren Sarkisyan, “Bu sizin neslinize bağlı. Mesela benim nesil üzerine düşen görevi başarıyla yerine getirdi. 90’lı yıllarda vatanımızın parçası Artsah’ı (Karabağ bölgesini) düşmanın elinden kurtardık. Her neslin bir görevi vardır. Siz de ileride bizim gibi görevinizi yerine getirip getirmeyeceğiniz birlik ve beraberliğinize bağlıdır. Biz Ermeni ulusu her zaman Anka kuşu gibi küllerden dirilmeyi başarmışızdır. Ama şunu da söylemem gerek. Günümüz dünyasında ülkelerin itibarı yüzölçümüyle ölçülmüyor. Ermenistan modern, güvenli ve ekonomide başarılı ülke olursa itibarı da o denli yüksek olacaktır.” bkz.
Örnekler şelale tabi de bunlarla idare edin ve azıcık geçmişe dönelim.

4-5 sene önceye gidersek Ermenistan-Türkiye arasında 2009'da süren diplomasi süreci sonunda protokoller yapıldı.Bu protokollerde Karabağ hakkında hiçbir şey yoktu.Ama Ermeni Diasporası hakkında ortak tarihsel çalışmalar yapılmasından sınır kapısı sorununa, askeri/ekonomik işbirliklerinden öğrenci değişimine kadar birçok konu vardı ve bu protokol imzalandı. bkz: Protokol 1 Protokol 2 

E sonra ne oldu?

Ne beklerdin.Tabi ki de iptal oldu.Ermenistan Anayasa Mahkemesi iptal etti.Ermeni Diasporası ve Rusya'nın Balkanlardan gelen soğuk hava dalgasıyla.

Daldan dala geçmeden asıl konuya gelelim.100. yıl etkinliklerinden sorumlu onlarca devlet görevlisi ve hükümet sorumlusu olduğu, Ermenistan kaynaklı haberler de tüm Ermenistan'ın işini gücünü bırakmış 100. yıl şovlarına(!) hazırlandığı da söyleniyor.Şimdi siz diyeceksiniz ki 'soykırım' ile '100. yıl mevzusuyla' Ağrı Dağı'nın veya Dört T'nin ne alakası var?

Ermenistan'ın hayallerini süsleyen amaçlarını azıcık da olsa göstereyim dedim.Azmettim ve şimdi 'soykırım' konusuna geldim.

'Soykırım' mevzusu, ortak komisyon dışında netleşmesi imkansız.Dünyada 10 yıl önce olan olayları bile açıklamakta güçlük çekerken, 100 yıl önceyi, 2 resim 2 yazıyla açıklamak absürd kaçmaz mı? Şimdi oralardan biri diyecek ki ''Ne 2 resmi ya, katletmişler işte''.

Ben 'soykırım' olduğunu düşünmüyorum.Çünkü Ermenistan ortak komisyona, bir nevi 'belgelerin kapıştırılmasına' karşı.Dünyaya bu olay 'soykırım' demekten başka hiçbir şey yapmıyor.Ben hükümetin Ermenistan'a 3-4 kere teklif götürdüğünü haberlerden hatırlıyorum.Alttaki alıntı tüm hislerime tercüman oluyor zaten:
“Ortak Tarihçiler Komisyonu’nun oluşturulmasına AGİT, Avrupa Konseyi ve bir süre önce İsviçre Dışişleri Bakanı Michelin Calmy Rey tarafından verilen destek ümit verici.
Ortak bir tarihçiler komisyonu kurulması teklifi ilk kez 2005 yılında Başbakan Erdoğan tarafından Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan’a yapılmıştı. O günden bu yana bu teklif, çeşitli vesilelerle yinelendi.  Ancak maalesef Ermenistan halen teklife olumlu cevap vermedi ve ilgili arşivleri akademik araştırmacılara açmadı. ” dedi. (5 Şubat 2012) bkz.


 Ünlü Ermeni foto muhabiri Ruben Mangasaryan tarafından Ermenistan'dan Ağrı Dağı'nın görünümü
(Kafamız dağılsın diye)

Yada şöyle düşünelim.

İki tarafta belgelerimiz var diyor.Ama sen Ermenistan tarafına inanıyorsun? Peki neden? 

Koca bir devleti bu 'soykırım' lekesiyle suçlamak için ne gördün ki? Ermenistan'ın sınırları tanımaması, Ağrı Dağı vs. ortadayken.

Aynı şey 'soykırım'ı kabul etmeyenler için de geçerli tabi.Ama şahsi görüşüm  'soykırım' yok diyen taraf sırf komisyondan dolayı bile daha haklı görünüyor.Bizim çakma sol kesim ''Soykırım demessem olmaz, o ne öyle milliyetçiler gibi ıyyyyy!!!'' diye düşünüyor.Ama sen öyle düşünme! Onlar zaten genel olarak düşünmezler, düşününce de bu kadar oluyor.

Biz ne generaller, ne siyasetçiler gördük duyduk.Kabullenmesi zor olmadı.

Ortak komisyon kurulduktan sonra, sonucun çıkması biraz güç olabilir tabi ama, ne çıkarsa kabul! Ermenistan tarafı komisyonu istemiyor, eğer isteseydi ''Belge VS'si'' yapardı.Ona bile cesaretleri yok.

Niye yok abi! 

20. yüzyılın felaketlerinden birine sebep olan bir ülkenin vatandaşı olmak kolay değil. Ben soykırım olduğunu kabul etmek istiyorum.(Tırnağa almadan)

Ama beni tatmin edecek bir gıdım kanıt yok.İki tarafta da belgeler varken, ben neden ilk olarak bir devleti suçlamayı seçeyim? Yada sen neden seçiyorsun?

(Güncelleme: ve Erdoğan yine ortak komisyondan bahsetmiş bkz.)
Kaynak:
http://www.sabah.com.tr/Dunya/2012/04/24/obama-yine-buyuk-felaket-dedi
http://www.genocide-museum.am/trk/index.php
http://www2.bianet.org/biamag/dunya/117551-turkiye-ve-ermenistan-protokolleri-zor-da-olsa-imzaladi
http://www.aksam.com.tr/yazarlar/emin-pazarci/devler-tepisiyor/haber-301988
http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2009/09/090901_protocole_enhancement.shtml
http://www.hurriyet.com.tr/planet/18338718.asp
http://tr.wikipedia.org/wiki/Ermenistan
http://www.gazetevatan.com/obama-o-sozcugu-kullanmadi--630758-dunya/

UYARI: Belge kapıştırılması ve Belge VS'si aynı anlama gelmekle birlikte bozuk Türkçemden ve sokak ağzımdan kaynaklanmaktadır :)