21 Ağustos 2013 Çarşamba

L&M hiç uğruna gitti!

Leyla ile Mecnun absürt komedinin baş tacı, dünya dizilerinde en iyiler arasında, verdiği ibretlik mesajlarla klasik reyting dizilerine karşı olan halktan bir diziydi.

TRT'de ilk günden beri reyting sorunu yaşayan ama internetten en çok izlenen bir diziydi.
Koca 3 sene boyunca izleyenlerin konuşmalarında değişiklik yaratan bir diziydi.
Aşkı en ama en iyi anlatan diziydi.
Güncel meseleleri komediye getiren bir diziydi.
Yayınlandığı Pazartesi günlerinde Twitter'da TT'de ilk sıralarda yerini alan bir diziydi.
Şahsen beni, tahminimce de izleyenlerin genelini TRT'ye bağlayan bir diziydi.
Acıyı, gülmeyi, sevmeyi; hayata dair neredeyse tüm mesajları tadında barındıran bir diziydi.
Farklı karakterleriyle çeşitlilik yaratıp, insana 'hayat dersi' veren bir diziydi.


-di de ne oldu? Siyasete mi karıştı? 3 senedir reytingleri kötü olan bir dizinin özel kanalda barınması zaten imkansız.Ama devlet kanalı olarak gençleri TRT'ye bağlayan bu unutulmaz dizi hiç uğruna gitti diye düşünüyorum.Savunmaları reyting olabilir ama bence bu tamamen siyasi.TRT'yi bizden bir kanala çeviren bir dizi ve ekibe bu yapılır mı arkadaş? Ayıptır, günahtır, utanmazlıktır.Hatta ve hatta şerefsizliktir.Sinirimin boyutlarını siz düşünün.

Siyasetle ne kadar ilgiliysem o kadar da iğreniyorum.Siyasetçiler midemi bulandırıyor.Siyasiler, partiler, bu düzenbazlıklar iğrendiriyor beni.Bir kez daha bu nefretimi hatırladım.

Devlet kanalında yayınlanan dizinin, başrol oyuncularının Gezi eylemlerine katılması abes kaçıyor herhalde dimi? Yok işte. Yediğin kap misaline çevrilmeseydi.Hani oyunculara garez varsa o kadar kişinin ekmeğini ve bizleri düşünselerdi.Erdoğan diyordu ki: Eylemin ilk 3 günü meşru sayılabilir.E onlar da ağaçlar için, kendi yaralanan halkları için sokağa çıkmıştı.Hatırladığım kadarıyla da eyleme bu zaman zarfında katılmışlardı.Yani yoluna koyulmak istense koyulabilirdi de.

''Bencillik yapıyorsun izlediğin dizi için duygusal bakıyorsun.'' demeyin.Ben bu siyasetin, bizlere uğrattığı acıya küçük bir örnek gözüyle bakıyorum işe.

Dizinin yayından kaldırıldığını öğreneli yarım saat olmamıştır.Ama bu konu hakkında bir yazı daha yazacağım.Leyla ile Mecnun bu.Fatmagül, Kuzey, Süleyman gibi değil işte.Leyla ile Mecnun hayattan kesitlerin TV'de 'yeni bölümler' şeklinde yayınlanmasıydı.Hükümetin eliyle yapılan bir şey, bizi bu durumdan mahrum bıraktı.Bizlere de, dizi ekibine de TRT'ye de yazık oldu.Siyaset bir kez daha o iğrenç yüzünü gösterdi.

L&M'nin yayından kaldırılmasını en iyi özetleyen şarkı herhalde.Buyralım dinleyelim: http://www.youtube.com/watch?v=9qbH3v_xA44