6 Ağustos 2013 Salı

Dünyanın adaleti neye kadar?

Dünyanın adaletsiz olmasını veya ülke ilişkilerindeki çıkar çatışmasının ahlakı olmadığı gibi gerçekleri konuşmaya tenezzül bile etmiyorum.Çünkü elden gelen tek şey görünen köyün kılavuz istememesi.


Lapss diye konuya gireyim.
Dünya ülkelerinde çocuklara karşı ayrı hassasiyet duyulması ne kadar samimi dimi?

Bugün gördüğüm bir haber, Batı Şeria'da yani İsrail'in işgali altında bulunan Filistin topraklarında İsrail askerleriyle çocuklar tartışıyor.Askerlerden biri çocuklara tekme atıyor vs. vs. bkz.
Bu görüntülerin ortaya çıkmasından sonra İsrail medyasında ve dünyada bu olay ses getiriyor ve de sorumlu askerlere soruşturma açılıyor.Gülmeyin bi sakin olun.Bu 1. örnekti.

İkinci örnekte ise, maalesef klasikleşen muhalifler ve Esad ordusu çatışmaları sonucu ölen insanlar.Habere ek olarak da ''Esad Halep'de kimyasal silah mı kullandı yoksa?'' gibi haber metni var.Suriye'de iç savaş başladığı günden itibaren başta ABD olmak üzere ''Esad kimyasal silah kullanırsa müdahale etmek zorunda kalırız.'' gibi söylemler dolanıyordu uluslararası medyada.Buna karşı da Rusya ve Esad ''Hayır, olur mu öyle şey'' gibi laflar ettiler.Kimyasal silah kavramındaki dünya hassasiyetine bakarsak, ABD Irak işgaline sebep olarak Saddam'ın güya elinde kimyasal silahlar var, onları imha edeceğiz masalıyla dünyaya işgali meşrulaştırmaya çalışmıştı.(Sonradan Bush kendi petrol için girdiğini ve kimyasal silah bulamadıklarını açıklamıştı.)

Bu iki örnekte aslında birbirinden çok farklı olaylar.
Birinci örnekte anlatmak istediğim, dünyanın çocuk hassasiyeti.
İkinci örnekte ise, dünyanın kimyasal silah korkusu ve sapkınlığı

İşte aslında sorun burada.Hassasiyetler o kadar absürd ki ölen insanlara ses çıkarmayanlar, çocuğa tekme atılıyor diye ses çıkarıyor.Amenna çocuklara şiddet uygulanabilir veya önemsiz bir haber olmasından demiyorum bu sözleri.Konuyu kenarınızdan anlamayın sakın.Sadece haberi izlerken güldüm.Ama tabiki de ağlanacak halimize. (laf oyunu da oluyor kendiliğinden)

Binlerce insanı öldüren bir işgalci İsrail var karşında.Çocuk kadın demeden katliam yapan bir devlet ve askeri.Sen hala ''Çocuğa iki tekme attı, nası yapar?'' peşine düşüyorsun şakirt.Olmuyor.Ayıptır yani.

Kimyasal silah olayına gelelim ama o ayrı komik.
Suriye'de Esad insanları katlediyor mu katlediyor.İster tankla, ister uçakla, ister de füzeyle.
Öldürmenin ahlakı bu mudur? Daha doğrusu masumu öldürmenin uluslararası ahlakı var da biz mi bilmiyoruz? Normal füze öldürmüyor da kimyasal süründürüyor mu? Kimyasalın etkisinin farklı olması, normal füze ile ölen binlerce Suriyelinin ölümlerini mi meşrulaştırıyor? 

Bi şey diyeyim mi? (de)

Ben böyle dünyanın ta ....