13 Mayıs 2013 Pazartesi

Son 3 günde Türkiye

Saldırılar ve fanatiklik boyutlarıyla son 3 günde Türkiye.

Haftasonunun ilk günü Cumartesi.

Hatay Reyhanlı'da bombalar patlamış.Onlarca ölen insan var.
İlk aklıma gelen, Esad'a yakın olan örgütlerin bu olayı yaptığıydı.Ama eski ergenliklerimi bir kenara bırakıp sağduyu içerisinde bekledim.Her şey ortaya çıksın.O zaman ne laf ediliyorsa edilsin kanısındaydım.Sustum.Kendimce araştırmaya başladım, haber sitelerinden.İlk olarak El Kaide'ye bağlı Nusra Cephesi'nin bu olayla ilgilisi olduğu haberlerini okudum ki bu örgüt Esad ile çatışan bir örgüt.Hangi mantıkla bu saldırıyı yaparlar ki diye düşündüm.

Bazı doğru bilgi verdiğine inandığım sayfaların/sitelerin bu olay sonucunda rezilliklerini yaşadım.Direk suçlamalar yapıldı.Bomba patladığı anda 'Sorumlu Esad' dendi ki hükümetin açıklamasına göre de Suriye gizli servisinin bir kolu yapmış bu saldırıyı.Saldırının amacının ise Hatay'da ki mültecileri korkutmak olduğu söylendi.Bunlar hükümet kaynaklarının söyledikleri.

Suçlamaları herkes hazır tuttu.Kendi fikrine göre zikretti medya.Ulusalcılar ''ÖSO ve oradaki mülteciler yapmıştır.'' dedi.Esad karşıtları ise direk ''ESAD'dır!'' dedi.

Şuan resmi olarak 49 kişinin öldüğü söyleniyor.Bu yazıyı bitirdiğimde, yada yazarken kaç kişi olacağı konusunda bir tahminim yok.

Hükümet kendi kaynaklarını yağdırıyor, gazete ve televizyonlara.Gazeteler kendi kaynaklarını oluşturamıyor, çünkü yayın yasağı getirildi hükümet tarafından.

Yayın yasaklarını yeri geldiğinde desteklerim.Ülkenin fiziki koşullarına göre.Bu, ayaklanma tarzındaki olaylar sonucunda kabulümdür.En son yanlış hatırlamıyorsam Şemdinli'de buna benzer bir karar alındı.Yayın yasağı geldi ve bizler PKK medyasından olayların onların lehindeki haberleriyle gündemi takip ettik.

Yayın yasaklarını zırt pırt vermenin saçmalığını, söylenilenler gibi 'bilgi kirliliği' oluşturur.

Bilgi kirliliği oldu da.

Şuan 100'ü geçik ölen vatandaşın olduğu söyleniyor.Söyleniyor.Ne olacaktı ki.

Yayın yasağı gelirse oradaki yerel halktan gelen bilgiler senin kaynağın olur.

Gidip görmene izin yok, düşünsene.

Burada hükümetin saçma bir politika izlediğini düşünüyorum.Yayın yasağı sonucunda halk daha da galeyane geliyor.100'ü geçik ölen vatandaş derken yerel halk hastane kayıtlarından yola çıkmış bkz. Ama inşallah 49 kişiden fazlası olmaz, ne diyelim.

*

Mültecileri besleme konusunda faşizan yaklaşıp 'Çıkıp gitsinler, niye besliyoruz ki' demeyeceğim.Acıtasyon da yapmayacağım ama yardım edilmesi gereken herkese yardım edilmeli.Bu kadar basit.

*

Özgür Suriye Ordusu'na gelecek olursak.Sonuna kadar kimseyi savunmak istemem.ÖSO'nun da sivil öldürdüğünün kanıtları var.Ama Esad gibi kendi halkını açıkça katleden bir diktatörün de yanında olmam, kusura bakmayın.Olanlarda, zamanla kendi pişmanlıklarını göreceklerdir bence.

*

Bir de 40'ı geçik insanın öldüğü saldırılar konuşulmaz oldu.Benim en sinir olduğum şey twitter'da büyük çoğunluğun bu konuya değinmemiş olması.Hala saçma sapan şeyler yazıyorlar.

Şimdi siyasetle uğraşmak var, bir de uğraşmamak var.

Reyhanlı'da patlayan bombayı siyasi görüp bir şeyler yazmayanlar, ölen insanları da mı siyasi görüyor? Bu suskunluk neden?

*

Bu suskunluğu dün gece Fenerbahçe-Galatasaray derbisi sonrasında öldürülen kardeşimiz Burak Yıldırım bozdu.

Galatasaraylı iki şerefsiz birini öldürüyor.Sonra tüm Galatasaraylılar şerefsiz.Yok öyle kardeşim.Yalan olmasın bir Galatasaraylı olarak sesimi çıkaramadım, sanki suçlu benmişşim gibi.

Bu genellemeye tabi tutan insanları da, fanatikliğine ve cahilliklerine veriyorum, başka bir şey değil.

Bu iki olayda da olan annelere oldu.Anneler gününde hemde.

Reyhanlı'da ölen insanların ve Burak Yıldırım'ın ailesine buradan başsağlığı dilemekten başka bir çare yok.Elimizden gelen tek şey ''Allah rahmet eylesin'' demek.

Ama tüm her şeyi özetlemek gerekirse Türkiye'de bir can değil, 50 can değil.Türkiye'de son 3 günde gördüğüm tek şey sporun Türk insanında ki o akıl almaz değeri.

Hadi kalın sağlıcakla, TV izleyerek.